środa, 5 marca 2025

15. rocznica "Alicji w Krainie Czarów" Tima Burtona

     Jest 5 marca, a to oznacza kolejną rocznicę premiery filmu Alicja w Krainie Czarów w reżyserii Tima Burtona. Zawsze wspominam ten dzień, ponieważ myślę, że wraz z nim zaczęła się era mojej fascynacji tą historią - jej oryginałem i adaptacjami. Choć pamiętam też, że i wcześniej w dzieciństwie bardzo lubiłam wersję animowaną (1951) oglądaną na kasecie VHS. Myślę też, że to właśnie w 2010 roku miałam okazję przeczytać Przygody Alicji w Krainie Czarów oraz Po drugiej stronie lustra w przekładzie Macieja Słomczyńskiego (podwójne wydanie wydawnictwa Czytelnik, z zieloną okładką). Było to jeszcze zanim obejrzałam wspominany dziś film (to zrobiłam w 2013 roku). Oryginalne książki Carrolla wywarły na mnie ogromne wrażenie. Żałuję, że nie mam żadnych zapisków z tamtych dni, które dokładnie mogłyby oddać chociaż część tego, co wtedy odczuwałam. Niektóre własne uwagi jednak trochę pamiętam.


    Z tej okazji czytam książkę towarzyszącą filmowi, Alice in Wonderland The Visual Guide (Alicja w Krainie Czarów - Przewodnik Wizualny) wydaną przez DK. Swój egzemplarz zdobyłam dopiero wiele lat po jego wydaniu, ale jest to jedna z moich wyczekiwanych zdobyczy. Przewodnik przybliża postacie filmu (i pokazanego w nim uniwersum będącego miksem obu książek Carrolla), kluczowe sceny oraz tło i detale, które nie każdy zauważy w filmie.
    To były bardzo pamiętne dla mnie czasy. Sprawdzanie w sieci informacji o filmie, czytanie dyskusji o nim - znałam już całą fabułę, ale znajomość spoilerów nie odbierała mi przyjemności z oglądania go później. Oglądanie rysunków fanów, czytanie ciekawostek, czytanie o grze komputerowej na podstawie filmu (również w mojej kolekcji, ponadto dostępnej poprzez Steam). Myślę, że dla takich i innych fascynacji warto angażować się w hobby, które mamy. Zawsze przynosi nam uśmiech i coś nowego do odkrywania. Zarówno w tym filmie jak i w książkach, bez których by go nie było, za każdym powrotem dostrzegam nowe rzeczy.


poniedziałek, 27 stycznia 2025

193. urodziny Lewisa Carrolla

    Minęły już 193 lata od narodzin jednego z największych pisarzy w historii literatury - i to nie przesada. Lewis Carroll (pseudonim Charlesa Lutwidge'a Dodgsona) stworzył przełomowe dzieła, które na nowo zdefiniowały literaturę dziecięcą i fantastykę, a pośrednio literaturę w ogóle. Już w trakcie jego życia zaczęły się pojawiać nawiązania do Alicji w Krainie Czarów i Po drugiej stronie lustra w różnych dziedzinach życia. Później, wraz z rozwojem kinematografii, komiksów czy szeroko pojętej popkultury, było ich jeszcze więcej.

    Moje życie zmieniło się naprawdę mocno (na lepsze), gdy w dzieciństwie poznałam te dzieła. Nigdy nie zapomnę tego, co mi dały.


wtorek, 14 stycznia 2025

127. rocznica śmierci Lewisa Carrolla

 


grób pisarza w roku 1899 - zdjęcie to znalazło się w jego biografii pióra Stuarta Dodgsona Collingwooda, który był siostrzeńcem Carrolla/C. L. Dodgsona

niedziela, 12 stycznia 2025

Odeszła Barbara Rylska - polski głos disneyowskiej Alicji

W dniu 11 stycznia zmarła Barbara Rylska (1936-2025) - aktorka teatralna i filmowa. 


To właśnie ta aktorka w polskim dubbingu stała się głosem Alicji w animacji Disneya z 1951 roku (wersja polska z 1961 roku).
 

Animacja, w której użyczyła swojego głosu, była moim pierwszym w życiu spotkaniem z Alicją. Oryginalną, anglojęzyczną (amerykańską) wersję filmu obejrzałam do tej pory tylko raz. Jestem bardziej przyzwyczajona do polskiej wersji, znanej z dzieciństwa. Oglądając ten film po angielsku odbieram go bardziej jako niedokładną adaptację książki (a właściwie, po troszę obu książek) Carrolla, po polsku zaś - jako coś zupełnie nowego. Może to siła przywiązania do dialogów, pomimo pewnych różnic. Moim zdaniem głos Alicji ma w sobie "coś" i pamięta się go, jeśli widziało się polski dubbing. 


Zwiastun polskiej wersji filmu na VHS:


Próbka głosu Rylskiej jako Alicji w scenie z Kotem z Cheshire (Zbigniew Kancler):