piątek, 6 lipca 2018

Open'er w Krainie Czarów

Trwa znany festiwal muzyczny Open'er w Gdyni. W tym roku zauważyłam ciekawą stylistykę jego reklam...

Połączenie królików, szachownicy, figur szachowych, karty...

Tu screen ze strony opener.pl - znów motywy Krainy Czarów, dodatkowo róża i flaming. Właściwie szachy, szachownica nie są związane z Krainą Czarów, lecz z Drugą Stroną Lustra. Nazwijmy je zbiorczo motywami Lewisa Carrolla.
Znów widzimy królika (białego), kwiaty, a nawet kapelusz. Skojarzenia oczywiste. 
Kolejna z grafik, informacyjna - pochodzi z oficjalnego Instagrama festiwalu (źródło).  Ważka nie jest związana z Krainą Czarów, ale można ją traktować jako "magiczny" symbol, związany z czymś baśniowym. Może to też być odwołanie do owadów, jakie Alicja spotkała po przejściu przez lustro, jednak tamte insekty były bardziej dziwaczne i nie były realistyczne.
Kolejny post z Instagrama, wypełniony wizerunkami zwierząt - flamingi ustawione są tak, że ich szyje tworzą kształt serca (symbol Kier?), pojawia się jeż (przez Królową Kier używany jako piłka w krykiecie, do pary z flamingami-kijami). Jest i kot (lekko uśmiechnięty?). Źródło tej grafiki.
Plakat festiwalu (Instagram) w pełnej krasie! Tu dodano też motyw zegarka, współczesnego. 

Na festiwalu jest też strefa mody, a kto w Krainie Czarów może najbardziej kojarzyć się z modą? Oczywiście, że Kapelusznik ;) Na tym plakacie widać kilka kapeluszy, a na nich nawet filiżankę. 
Ten obrazek moim zdaniem nawiązuje do sceny, w której powiększona Alicja utknęła w domu Białego Królika. Jej kończyny wystawały przez okna i drzwi, podobnie jak tutaj okazano kogoś, kto jest zbyt duży dla campera.
Zainteresowanych odsyłam do obejrzenia innych zdjęć na Instagramie Open'era. Festiwal trwa w dniach 4-7 lipca. Słyszałam o nim już wcześniej, ale dopiero wczoraj wieczorem zauważyłam, jak wyglądają materiały promujące go. Postanowiłam więc je tu przedstawić. 
Motywy widniejące na tych grafikach mogą nie być przypadkowym zabiegiem - festiwal rozpoczął się 4 lipca, a jest to dzień, w którym wymyślono pierwszą wersję książki. Stało się to w 1862 roku. 4 lipca 1865 jest z kolei dniem publikacji kompletnej książki o oryginalnym tytule Alice's Adventures in Wonderland (Przygody Alicji w Krainie Czarów) z ilustracjami wykonanymi przez Tenniela. Są to najbardziej znane do dzisiaj ilustracje związane z Alicją. 
Tym sposobem mamy pierwszy na tym blogu przykład grafiki reklamowej/ kampanii promocyjnej opartej na twórczości Lewisa Carrolla. 
H.S.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.