piątek, 27 maja 2022

Sześć lat od premiery "Alicji po drugiej stronie lustra" (2016)

Minęło sześć lat od premiery sequelu "Alicji w Krainie Czarów" Burtona. "Alicję po drugiej stronie lustra" wyreżyserował James Bobin. Jak widać po tytule, jest to nawiązanie do drugiej książki Carrolla - jednak uniwersum tych filmów jest zlepkiem dwóch książek. Oczywiście jest też wiele wątków oryginalnych, inspirowanych ksiązkami, ale głównie stworzonymi przez twórców filmu - widać to szczególnie w drugiej części. Ważną postacią jest w niej Czas - w pierwszej powieści Carrolla ledwie wspomniany przez Kapelusznika, w filmie historia ich spotkania urasta do roli intrygi wpływającej na całą krainę.

Oto kilka polskich zwiastunów:
Równo sześć lat temu obejrzałam ten film w kinie i było to dla mnie naprawdę miłe wydarzenie. Nie zdążyłam obejrzeć na dużym ekranie pierwszej części, ale zobaczenie sequelu w takiej formie jest niezapomniane. 

Opinie na temat tej dylogii są mieszane. Z pewnością nie można jej traktować jako adaptację książek - sama przyznam, że nie rozumiem, kto chciałby to robić! Osobiście lubię bardzo oba filmy - są znaczące w swojej kategorii, nakręciły ponownie fascynację "Alicją", a dla mnie wiążą się z dużą nostalgią i pewnymi znaczącymi wydarzeniami w moim życiu.

H.S.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.